گفته میشه که بازی‌کردن با فیجت میتونه موجب تقویت اعصاب و کنترل استرس بشه. اما این ادعا چقدر حقیقت داره؟ تا آخر این مطلب با ما همراه باشید تا ببینیم بازی‌کردن با این اسباب‌بازی چقدر به کنترل استرس کمک می کنه.

تکرار حرکات در زمان استرس

تحقیقات نشون میده، انجام یه سری حرکات تکراری می تونه به کاهش استرس کمک کنه. حتماً زمانی که اضطراب یا استرس دارید متوجه تکان دادن پا، جویدن ناخن، چرخاندن موبایل، بازی با دسته کلید، زدن خودکار روی میز و کارهای مشابه شدید.
انجام حرکات تکراری میتونه به دور کردن استرس و تمرکز بیشتر کمک کنه. بازی با انواع فیجت بهترین راه برای انجام این حرکات تکراری و تعامل با یک وسیله سرگرم‌کننده است. بازی‌کردن با اون میتونه جایگزین یه سری عادات بد مثل جویدن ناخن بشه.

فیجت مش بال

فیجت چجوری استرس و کم میکنه؟

طبق تحقیقاتی که انجام شده، فیجت میتونه انرژی عصبی که مغز و ذهن رو درگیر کرده به سمت دست‌ها هدایت کنه. با این کار فشار عصبی به حرکت دست‌ها منتقل میشه و ذهن از تمرکز روی افکار منفی و استرس‌زا رها میشه.
انجام دادن حرکات تکراری با این اسباب‌بازی میتونه از ورود افکار منفی به ذهن جلوگیری کنه. پس تنها نتیجه‌ای که به همراه داره کاهش استرسه. حالا بریم سراغ فواید این اسباب‌بازی.

فیجت پاپ ایت
1. نمی تونید تمرکز کنید؟

فیجت ها انواع مختلفی دارن. بعضی از اون ها مثل اسپینر نیاز به نگاه چشم داره و گفته میشه ممکنه باعث حواس پرتی و انحراف از تمرکز موقع انجام یک کار مهم مثل درس خوندن بشه. اما مش بال میتونه علاوه بر کم‌کردن استرس، انگشتای دست و تقویت کنه و در نوشتن به بچه ها کمک کنه.

2. بیش فعال هستید؟

حتی گفته شده از این اسباب‌بازی برای درمان و کاهش استرس بچه‌های بیش فعال که در تمرکز کردن مشکل دارن و معمولاً بی‌قرار و نگران هستن استفاده میشه.

3. دیگه بقیه رو حرص نمیدی!

نکته مهم دیگه اینه که وقتی یه حرکت تکراری رو با این اسباب‌بازی انجام میدید دیگران رو اذیت نمی‌کنید. این در حالیه که تکون دادن پا، زدن خودکار روی میز و کارهای این شکلی بقیه رو کفری می کنه.

فیجت

حرف آخر

هیچ تحقیق علمی نتونسته اثبات کنه فیجت برای کنترل استرس ساخته شده. اما این بازی میتونه تا حد زیادی حواستون رو از فکرای مزاحم و منفی پرت کنه. پس به صورت ناخودآگاه استرس کم و تمرکز زیاد میشه. به جز اینا میتونید ساعت‌ها با این اسباب‌بازی سرگرم بشید و لذت ببرید.